Za sprawą wzrostu cen wielu produktów, w tym zwłaszcza paliwa i pasz, sytuacja rolników staje się coraz trudniejsza. Rolnicy inwestują znacznie mniej niż jeszcze rok temu, jednak choć robią to w mniejszym stopniu, to bardzo ważne, że nie zaprzestali rozwoju. Najczęściej inwestują rolnicy młodzi, nastawieni na rozwój oraz rozbudowę własnych gospodarstw, a także otwarci na wszelkie formy wsparcia z zewnątrz.
Inwestycje w rolnictwie w obecnych czasach są jednak koniecznością, by utrzymać się na rynku. Potrzeby inwestycyjne w tym obszarze także są ogromne, a zapotrzebowanie na płody rolne wciąż wzrasta. Czy zatem najlepszą inwestycją dla rolnika będzie ziemia, czy może jednak lepiej stawiać na rozwój gospodarstwa? W tym przypadku kluczem do sukcesu jest znajomość własnego rynku zbytu i skuteczna ocena potencjału.
Środki na inwestycje
Polscy rolnicy, decydując się na inwestycje najczęściej pokrywają je z własnych środków, choć popularność zewnętrznego finansowanie w ostatnich latach wzrasta. Jedną z jego form są programy unijne wspierające działalność rolniczą, z których polscy rolnicy korzystają znacznie częściej niż kiedyś. Kurs polityki rolnej w Unii Europejskiej obecnie jest skierowany na poprawę dobrostanu zwierząt oraz działania prośrodowiskowe. I takie przedsięwzięcia w najbliższym czasie będą mogły uzyskać dofinansowanie.
Inwestycje mogą być dofinansowane również z programów, które przewidują kredyty z gwarancją spłaty oraz dopłaty do odsetek. Ci, którzy decydują się skorzystać z takiej pomocy i zmodernizować swoje gospodarstwo, mają nadzieję zwiększyć tym samym swoją konkurencyjność.
Inwestycje – ostrożność na pierwszym miejscu
Polscy rolnicy są bardzo ostrożni, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestowanie dużych środków pieniężnych. Jest to dobra cecha, gdyż decyzje o rozwijaniu własnego gospodarstwa powinny być dobrze przemyślane a inwestycje skierowane w odpowiednim kierunku. Nastawienie do inwestowania jednak ciągle się zmienia. Czasami jest wymuszone aspektami zewnętrznymi.
Obecnie gospodarstwa rolne, aby mogły utrzymać się na rynku, muszą się rozwijać i zwiększać swoja efektywność ekonomiczną. Służą temu głównie udoskonalenia techniczne, czyli inwestycje w sprzęt poprawiający wydajność i ułatwiający codzienną pracę w gospodarstwie. Inwestycje w nowoczesne maszyny, technologię i urządzenia dla rozwojowego rolnika nie są czymś nowym. Liczy się jednak dobra taktyka i mierzenie sił na zamiary. Wiele zależy także od skali działania gospodarstwa. Inwestycje powinny przynieść korzyść w postaci wzrostu produkcyjności, tak roślinnej, jak i zwierzęcej. Dlatego na pierwszym miejscu rolnicy powinni inwestować w te środki, które dają im gwarancję wzrostu ilości i jakości ich produkcji.
Jak i w co najlepiej inwestować?
Rolnik, który zna swój rynek zbytu i interesuje się pojawiającymi się na nim nowinkami, dobrze wie, w co i jak inwestować. Dobry rolnik potrafi obserwować otoczenie i wyciągać wnioski. Wiadomo, że każda inwestycja wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, jednak chcąc być konkurencyjnym, często okazuje się, że ryzyko to trzeba podejmować.
Polscy rolnicy najczęściej inwestują w ziemię. Na drugim miejscu stawiają modernizację, zarówno parku maszyn, jak i budynków gospodarczych. Dla rozwojowego rolnika liczy się także budowa nowych pomieszczeń. Wśród najczęściej zakupywanych maszyn rolniczych na pierwszym miejscu znajdują się ciągniki, nieco dalej plasują się opryskiwacze i ładowarki. Pozostałe maszyny cieszą się popularnością w zależności od rodzaju gospodarstwa.
Nowoczesny rolnik, jeśli tylko ma takie możliwości, inwestuje w rozwiązania, które pomagają mu maksymalnie zautomatyzować i optymalizować pracę oraz zwiększyć rentowność produkcji. Zmienia się również nastawienie rolników w kwestii środowiska. Coraz częściej stawiają oni na rozwiązania ekologiczne oraz te mające służyć generowaniu oszczędności, np. farmy fotowoltaiczne. Obecnie przy szalejących cenach energii elektrycznej, montaż fotowoltaiki jest jednym z popularniejszych rozwiązań.
Współczesne rolnictwo nie obejdzie się bez modernizacji gospodarstw rolnych oraz ciągłych inwestycji, których głównym celem jest poprawa efektywności. Wzrost kosztów pracy wymusza na rolnikach myślenie długofalowe, którego rozwój i inwestowanie są nieodłącznymi elementami.