5 maja na terenie Wielkopolski potwierdzono występowanie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie powiatu szamotulskiego.

Służby weterynaryjne wyznaczyły obszar skażony ASF, który obejmuje 25 miejscowości w gminach Pniewy i Szamotuły. Obowiązuje tam zakaz przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń, wyprowadzania świń z pomieszczeń, w których są przetrzymywane, wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
Ponadto zabronione jest wynoszenie i wywożenie świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar, prowadzenie targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń, odłów zwierząt łownych oraz obrót i pośrednictwo w tym obrocie świniami pochodzącymi z obszaru skażonego ASF.

Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich są zobowiązani do zgłaszania padłych dzików Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Szamotułach. W obszarze skażonym obowiązuje również zakaz polowań bez uzyskania jego zgody.