Licytacja świń na małej niemieckiej giełdzie w dniu 01 czerwca nie przyniosła zasadniczo zmian. Tym razem – po wcześniejszych dwóch obniżkach z rzędu – cena tuczników została utrzymana. Sprzedaż świń rzeźnych na aukcjach ISW, już trzeci raz z kolei, nie przekroczyła 1000 sztuk. Niemniej, po raz pierwszy od 20 kwietnia, w ofercie pojawiło się ponad 2000 tuczników – w 14 partiach wystawiono 2045 świń (w zeszły piątek było to 1175 sztuk w 8 partiach). W porównaniu do aukcji, która odbyła się 28 maja, cena została utrzymana. W przeliczeniu na polską walutę po kursie EUR z 01.06.2021, który wyniósł 4,4749 zł, cena za kilogram E klasy WBC na małej niemieckiej giełdzie wynosi 7,25 zł/kg, co oznacza spadek o 1 gr w stosunku do cen z piątku 28 maja.

Duża giełda – powrócił trend wzrostowy

2 czerwca br., po tygodniu stagnacji, na niemiecką “dużą giełdę” żywca wieprzowego powrócił trend wzrostowy. Chociaż podwyżki nie są na tyle duże, by znacząco poprawić sytuację na rynku, to że ceny znów zaczęły rosnąć, napawa optymizmem. Środowe notowanie zakończyło się podwyżkę stawek za tuczniki o mięsności 57% o 3 eurocenty. Tym samym przynajmniej do najbliższej środy w Niemczech obowiązywać będzie stawka 1,57 euro za kilogram – ostatnio taki poziom cen obserwowano w Niemczech niemal rok temu. W przeliczeniu na złotówki wg kursu euro z 02.06.2021 r., niemieckie tuczniki kosztują obecnie 7,02 zł/kg, wobec 6,95 zł/kg w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Negatywne echa zeszłotygodniowej stagnacji cen tuczników na niemieckiej giełdzie odbiły się na krajowym rynku. Na początku tygodnia cena żywca wieprzowego wynosiła średnio o 7 groszy mniej niż tydzień wcześniej – 5,37 zł netto. Półtusze w klasie E wyceniono aż o 22 groszy mniej niż tydzień wcześniej i płacono za nie średnio 6,95 zł netto. Jak informuje KZP-PTCH, na spadek cen surowca wpłynęły opóźniający się sezon grillowy, nagromadzone zapasy karkówki, a także poszukiwania przez importerów tańszego surowca poza granicami kraju. Być może ostatnia podwyżka cen w Niemczech przełoży się na wzrost cen również na polskim rynku.