Pod koniec września przedstawiciele władz weterynaryjnych państw Unii Europejskiej (UE) spotkali się w Pradze, aby omówić kilka ważnych dla tego sektora spraw. Jedną z istotnych kwestii był afrykański pomór świń (ASF). Po potwierdzeniu przypadków tej choroby w 14 krajach europejskich, Ministerstwo Rolnictwa Republiki Czeskiej poinformowało, że ASF stwarza trudności dla producentów trzody chlewnej  a także przemysłu niższego szczebla. Wśród tych problemów są znaczne koszty i straty ekonomiczne. Czesi podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie kontroli i zwalczania rozprzestrzeniania się wirusa z przedstawicielami tych krajów, w których ogniska ASF pojawiły się niedawne lub nadal trwają.

Poprawa kontroli ASF w UE była jednym z szeregu środków, o które zaapelowała unijna komisarz Stella Kyriakides. Podkreśliła wartość dzielenia się informacjami z Belgii a także Czech, gdzie udało się opanować ASF.

Mniej dotkliwe ograniczenia w Niemczech

Od 8 października hodowcy trzody chlewnej w Brandenburgii w powiecie Uckermark mogą ponownie transportować swoje zwierzęta bez ograniczeń. Wcześniej w Dolnej Saksonii zniesiono ograniczenia dotyczące poprzedniego ogniska u świń domowych. Jak podało tamtejsze ministerstwo, Uckermark był ostatnim obszarem w Niemczech, w którym wprowadzono zakaz transportu świń domowych. W kraju obowiązują jedynie zakazy przemieszczania się związane z wybuchami ASF u dzików.

W Niemczech pozytywny wynik testu na obecność wirusa ASF od września 2020 r. uzyskały świnie domowe w siedmiu lokalizacjach. Obejmują one cztery stada w Brandenburgii, a także po jednym w Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Badenii Wirtembergii i Dolnej Saksonii.

Według Instytutu Friedricha-Loefflera, w ciągu ostatnich dwóch lat 4327 dzików miało pozytywny wynik testu na obecność wirusa ASF (stan na 7 października). Oznacza to, że od 30 września wirusem zostały zakażone kolejne cztery zwierzęta. To samo źródło podaje, że od początku zeszłego miesiąca wykryto nowe przypadki u dzików w trzech wschodnich stanach kraju. Były to Brandenburgia, Saksonia i Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Zwiększa się liczba epidemii ASF wśród europejskich świń

Od 1 stycznia liczba potwierdzonych ognisk ASF u świń domowych w Europie osiągnęła 423. Tak wynika z danych posiadanych w Systemie Informacji (WE) o chorobach zwierzęcych Komisji Europejskiej). Jak dotąd, w 2022 roku za pośrednictwem tego systemu 12 państw europejskich oficjalnie zarejestrowało pojawienie się ASF. Dla porównania, w całym 2021 roku 11 państw europejskich zarejestrowało łącznie 1874 ognisk ASF.

Najwięcej ognisk u świń w 2022 r. zarejestrowała Rumunia – 239. Za nią plasuje się Serbia, w której łączna liczba wyniosła 96 w ciągu roku. Nowe ogniska w WE od 25 września potwierdziły również Włochy, Mołdawia, Macedonia Północna i Serbia.

Sytuacja w Polsce

Do 29 września na terytorium RP stwierdzono 14 ognisk ASF u świń w 5 województwach oraz 1354 ogniska ASF u dzików w 12 województwach. Dla porównania, w 2021 roku odnotowano 124 ogniska tej choroby u świń. Zmniejszenia występowania ognisk ASF jest efektem bioasekuracji, większej świadomości i dużego nacisku na zwalczanie choroby ze strony Inspekcji Weterynaryjnej.

ASF u dzików w Europie zbliża się do 5500

Jak wynika z systemu powiadamiania WE (stan na 1 października), do tej pory w Europie wystąpiło 5463 ognisk ASF wśród dzików. W 2022 r. zarejestrowało je 14 państw kontynentu. W tej populacji zwierząt najwięcej ognisk epidemicznych w WE w 2022 r. odnotowała Polska (1506). Na kolejnych miejscach uplasowały się Niemcy (1235), Łotwa (614), Węgry (477), Słowacja (457) i Rumunia (360). Nowe przypadki ASF u dzików za pośrednictwem tego systemu zarejestrowały także Estonia, Litwa i Serbia. Dla porównania, w całym 2021 r. wśród populacji dzików zanotowano łącznie 12150 ognisk.

W Polsce, w trakcie trwającego obecnie łowieckiego roku gospodarczego 2022/2023, od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2022 r. w Ośrodkach Hodowli Zwierząt Państwowego i obwodach łowieckich zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki pozyskano w sumie 57,6 tys. dzików. W ramach odstrzału sanitarnego zabito 17,3 tys. tych zwierząt.